Jedną z najczęstszych dolegliwości u dziecka, jakim muszą stawić czoła najmłodsi pacjenci i ich rodzice, jest biegunka. Może ona wynikać z wielu różnych przyczyn, m.in. z prowadzonej antybiotykoterapii, alergii pokarmowej, nieprawidłowego żywienia, ale i z infekcji bakteryjnych, wirusowych czy pasożytniczych. Jak sobie poradzić z takim problemem? Co na biegunkę u dziecka podziała skutecznie i pozwoli jak najszybciej ją zatrzymać?
Czy to na pewno biegunka?
Najpierw trzeba określić, czy dziecko rzeczywiście cierpi na biegunkę, aby móc dobrać odpowiednie środki, które pozwolą ją ewentualnie zahamować. O biegunce u dziecka lekarze najczęściej mówią wówczas, gdy pociecha kilkakrotnie w ciągu dnia oddaje wodnisty stolec. Najczęściej to więcej niż 5 wodnistych wypróżnień dziennie. W kale można zobaczyć ślady śluzu i krwi oraz niekiedy niestrawione części pokarmu.
Biegunce może towarzyszyć ból brzucha, podwyższona temperatura czy nawet gorączka. Kał wydalany przez dziecko ma przykry, kwaśny zapach. W czasie biegunki, co całkowicie naturalne, u pociechy występuje brak apetytu i łaknienia. Maluch czuje się źle, może pokładać się i nie mieć na nic siły.
Co na biegunkę u dziecka?
Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się każdemu z rodziców dziecka, które ma biegunkę, jest to, jak można jak najszybciej ulżyć mu w cierpieniu i zatrzymać problem? Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie pociechy. Często trzeba podawać maluszkowi picie, najlepiej co kilka minut, w małych ilościach. Najlepiej sprawdzą się przy tym lekko solona woda, czy słaba herbata. Po konsultacji z lekarzem można podawać także płyny nawadniające, tak zwane elektrolity, które pozwolą na zachowanie równowagi elektrolitowej w organizmie dziecka. Zaleca się stosowanie lekkostrawnej diety, która przyspieszy regenerację przewodu pokarmowego. Jeśli biegunka nie mija, albo wręcz przeciwnie – jest bardziej intensywna, a do tego u dziecka pojawiają się objawy odwodnienia, szybko skonsultuj się z lekarzem pediatrą.